Общение с ребенком
Слушать заботы детей и подростков и оказывать им поддержку очень важно. Чтобы создать доверительную и безопасную атмосферу для беседы, необходимо знать, как правильно подойти к ним и какие слова использовать. Когда подросток делится своей проблемой, важно убедить его, что он смелый и ценимый. Также нужно помнить, что обсуждение вопросов психического здоровья требует особой чувствительности, уважения и поддерживающего настроя. Всё это помогает подростку почувствовать, что его услышали и поняли, и побуждает его искать дополнительную помощь, если это необходимо.
- Kuidas lapsega/noorega rääkida? (перевод скоро будет)
-
Miks räägid?
Mõtle see ise läbi ja anna ka noorele teada! Oluline oleks noorele teada anda, miks teda vestlema kutsud. Hea on tuua võimalikult konkreetselt välja, mida oled märganud või mis muret teeb. Anna teada, millised võimalused on sul abiks olla. Arvesta, et vaimse tervise teemad võivad valmistada piinlikkust, seetõttu tuleb võtta nende käsitlemisel eriti julgustav, lugupidav ning tundlik hoiak. Tüüpiliselt saab eesmärgiks olla probleemi lähem määratlemine ning vajadusel edasise abi otsimise soodustamine.
Arvesta, et vahel ongi eesmärgiks märkamine ja küsimine. Kui tegemist ei ole otsese ohuga, peame austama noore inimese õigust vaikida. Isegi kui noor ei soovi vastata ja lähemalt rääkida, on küsimine ja rääkimise võimaluse pakkumine väga oluline ning võib positiivsele muutusele kaasa aidata.
Aeg ja koht. Oluline on leida vestluseks sobiv aeg, veenduda, et nii endal kui vestluspartneril on vestluseks piisavalt aega ning ei ole vaja kohe edasi tormata. Oluline on leida vestluseks koht, kus teid ei häirita ning saab mugavalt teineteise vastas istet võtta.
Küsi avatud küsimusi. Katsu sõnastada küsimused hoiakuga, et oled valmis noort ära kuulama ning ei ole juba ette otsustanud, millega tegu on. Küsi avatud küsimusi. Kui noor inimene ei ole väga avatud kõnelema, küsi näiteks: „ Räägi lähemalt…“ Too näiteid: „Mõnikord käituvad inimesed nii sellepärast, et…kas sinuga on ka nii?“
Tempo. Hoia vestlusel rahulikku tempot. Ära kiirusta nõuannetega, jäta vestlusesse pause, et teine saaks lisada talle olulist infot. Enne kokkuvõtte tegemist küsi veel üle, kas midagi olulist jäi küsimata või rääkimata.
Konfidentsiaalsus ja saladuste hoidmine. Anna noorele teada, kui sul ei ole võimalik saadud infot ainult enda teada jätta. Need on juhud, kus noor vajab teiste spetsialistide abi. Sa võid saladuseks jätta detailid ja üksikasjad, kuid kui selgub, et noor inimene on ohus, siis tuleb sellest kindlasti asjassepuutuvatele inimestele teada anda. Kui noor juba osaleb raviprotsessis, siis vastavalt isikuandmete kaitse seadusele ei saa tervishoiutöötaja neid andmeid omal algatusel jagada. Kui perekonnal, koolil ja tervishoiu- või sotsiaaltöötajatel ning noorel endal on olemas valmidus koostööks probleemidega tegemisel, saab igasugust infot omavahel jagada. Selleks tuleb omavahel asju arutada ning noorel ja perel anda vastavad nõusolekud.
Kas on ohtlik?
Ohu hindamisel ja käitumise plaanimisel võta siin arvesse ka saadud infot selle kohta, kas oht on noore inimese kodus, kas tal on olemas vanemlikku rolli täitvad lapsevanemad või elab ta üksi, on hooletusse jäetud.
Allikas https://peaasi.ee/silt/raagi/
- Разговор о чувствах
-
У всех нас есть чувства. Чувства для того, чтоб на помочь — они сообщают нам, когда дела идут хорошо, и мы счастливы, взволнованы или горды. Однако чувства также показывают нам, когда дела обстоят не так хорошо, и мы злимся, напуганы или обеспокоены.
Говорить о чувствах может быть сложно. Иногда мы не знаем, как сказать о своих чувствах, или беспокоимся о том, что может подумать другой человек. Вам может быть неудобно говорить о том, что вы чувствуете, или думать, что другие люди уже должны знать, что вы чувствуете.
Говорить о чувствах — это нормально. Разговор о наших чувствах помогает нам чувствовать себя ближе к людям, которые заботятся о нас. Это помогает нам справиться с нашими заботами и лучше адаптироваться. Выражение наших чувств словами также может помочь нам лучше контролировать себя, когда мы злимся или расстроены.
Когда знаешь, что чувствуешь, легче об этом говорить. Иногда проводите время в одиночестве, чтобы подумать о том, что вы чувствуете. Также попробуйте назвать чувство. Вы счастливы или грустны, злитесь, нервничаете, беспокоитесь, растеряны, напуганы, взволнованы, ревнивы, застенчивы, смущены, встревожены или удивлены? Если вам трудно найти правильное слово, используйте в помощь список чувств или эмоций.
Научитесь распознавать свои эмоции. Задайте такие вопросы, как: насколько велико это чувство? Где в моем теле я это чувствую? Что чувствует мое тело? Что заставляет меня делать это чувство? Что заставило меня чувствовать себя таким образом? Откуда взялось это чувство?
Подумайте о том, что случилось, что заставило вас так себя чувствовать. Ничего страшного, если вы не знаете ответ сразу. Вы все равно можете говорить об этом. Например, вы можете сказать: «Мне грустно, но я не знаю почему».
Потренируйтесь говорить о своих чувствах. Попробуйте выразить то, что вы чувствуете и почему вы чувствуете, в этих предложениях:
Я чувствую _____, потому что __________.
Я чувствую ______, когда ____________.
Поговорите с кем-нибудь о своих чувствах. Выберите человека, с которым вам комфортно. Это может быть друг, родитель, учитель или родственник. Найдите подходящее время и скажите, что хотите поговорить. Расскажите им, что вы чувствуете и почему.
Разговор о своих чувствах действительно поможет вам. Разговор о том, что вы чувствуете и почему, поможет вам приспособиться и почувствовать себя лучше.
Lasteabi всегда есть для тебя! - Harjutamiseks 5 lauset, mida öelda lapsele ja noorele, kes jagab oma mure (перевод скоро будет)
-
- Sa oled väga vapper, et sa mulle seda rääkisid.
- Ma olen väga tänulik, et sa mind usaldasid.
- Ma olen su üle väga uhke, et sa selle teema välja tõid.
- See ei ole sinu süü, et see juhtus.
- Ma teen endast nii palju kui oskan ja suudan, et sind aidata.
Allikas: Kasutatud allikas: Vapper, T. (2021). Ühte kindlat valemit seksuaalselt väärkoheldud lapse äratundmiseks ei ole. Õpetajate Leht, 10. detsember. https://opleht.ee/2021/12/uhte-kindlat-valemit-seksuaalselt-vaarkoheldud-lapse-aratundmiseks-ei-ole/