Tunnetest rääkimine
Meil kõigil on tunded. Tunded on selleks, et meid aidata – need ütlevad meile, kui asjad lähevad hästi ja me oleme õnnelikud, elevuses või uhked. Tunded näitavad meile aga ka seda, kui asjad ei ole nii hästi ja oleme vihased, hirmul või mures.
Tunnetest rääkimine võib olla raske. Mõnikord me ei tea, kuidas öelda, mida tunneme või muretseme selle pärast, mida teine inimene võib arvata. Sa võid tunda ebamugavust, kui räägid, kuidas end tunned või arvata, et teised inimesed peaksid juba teadma, kuidas sa end tunned.
Tunnetest rääkimine on väga okei. Oma tunnetest rääkimine aitab meil tunda end lähedasena nende inimestega, kes meist hoolivad. See aitab meil muresid läbi töötada ja paremini kohaneda. Oma tunnete sõnadesse panemine võib aidata meil ka vihasena või ärritatuna end paremini kontrollida.
Kui tead, kuidas end tunned, on sellest lihtsam ka rääkida. Veeda vahepeal aega üksinda, et mõelda, kuidas end tunned. Proovi ka tundele nimi anda. Oled sa õnnelik või kurb, vihane, närvis, mures, segaduses, hirmul, elevuses, kade, häbelik, tunned piinlikkust, oled häiritud või üllatunud? Kui sul on keeruline õiget sõna leida, võta abiks mõni tunnete või emotsioonide nimekiri.
Õpi oma emotsioone tundma. Küsi küsimusi nagu: kui suur on see tunne? Kus kohas oma kehas ma seda tunnen? Mis tunne mu kehas on? Mida see tunne mind tegema paneb? Mis pani mind end selliselt tundma? Kust see tunne alguse sai?
Mõtle, mis juhtus, et sa niimoodi tunned. On okei, kui sa ei tea sellele kohe vastust. Sa võid sellest ikkagi rääkida. Näiteks võid öelda: „Ma olen kurb, aga ma ei tea, miks“.
Harjuta oma tunnetest rääkimist. Proovi panna see, mida sa tunned ja miks tunned nendesse lausetesse:
Ma tunnen _____, sest ____________.
Ma tunnen ______, kui ____________.
Räägi kellegagi oma tunnetest. Vali inimene, kellega sa end hästi tunned. See võib olla sõber, vanem, õpetaja või sugulane. Leia sobiv aeg ja ütle, et soovid vestelda. Ütle neile, kuidas sa end tunned ja miks.
Oma tunnetest rääkimine aitab sind päriselt. Rääkimine sellest, mida sa tunned ja miks aitab sul kohaneda ja end paremini tunda. Mõnikord muudab rääkimine su tunded vähem häirivaks ja hirmutavaks. Rääkimine aitab sul tunda, et sa pole oma murega üksi.
Lasteabi on sinu jaoks olemas!
Kõigil on tunded, mis aitavad meid. Tunded ütlevad, kuidas me end tunneme - kas õnnelikud, kurvad või ärritunud. Rääkimine oma tunnetest aitab meil end paremini tunda ja muredega toime tulla. Proovi mõelda, miks sa end just nii tunned.
Räägi kellegagi oma tunnetest - sõber, vanem või õpetaja.
Rääkimine aitab sul end paremini tunda ja tead, et pole oma murega üksi.