Õppimine
Kui õppimine on raske...
Koolil on sinu elus suur roll – lisaks teadmiste omandamisele on kool koht, kus suhtled palju eakaaslaste, sõprade ning täiskasvanutega. Koolis saavad kokku inimesed, kes eristuvad üksteisest nii oma soovide, väärtuste kui ka võimete poolest. See võib teinekord olla paras väljakutse! Selle kõige juures on oluline, et tunneksid ennast koolis hästi.
Õppimine võib pakkuda väljakutseid kogu elu. Võib-olla oled nüüdseks juba läbi käinud päris pika koolitee ja teadlik, millised õppeained on sinu jaoks kergemad ja milles pead rohkem pingutama. Loodetavasti oled saanud sel teekonnal tuge või avastanud, kuidas väljakutsetega toime tulla. Erinevatel põhjustel tekkiv stress võib muuta keeruliseks keskendumise, õppimise ja motivatsiooni leidmise.
Ka uute asjade õppimine võib vahepeal raske olla. Inimesed on väga erinevate võimetega ja kasutavad õppimiseks erinevaid viise, näiteks jääb ühel info paremini meelde kuulates, teisel aga läbi kirjutades. On loomulik, et mõni asi tuleb sul lihtsamalt ja teisega pead rohkem vaeva nägema.
Õpiraskused võivad välja paista halbades hinnetes ja ebaõnnestumises. Selle taga võib olla raskus omandada oskusi nagu lugemine, kirjutamine, arvutamine. Need oskused on vajalikud koolis hästi hakkama saamiseks. Kui aga muret õigel ajal märgata ja sind või sinu sõpra aidata, saab ära hoida õpiraskuste süvenemist või näiteks käitumisprobleeme, mis pideva ebaeduga võivad kaasneda.
Õpiraskuste korral aitab eripedagoog, kes kasutab selliseid õpetamisvõtteid, mis last oskuste omandamisel veel enam toetavad.
Kas sul on raske õppimisele keskenduda? Pingutad, kuid ei saavuta soovitud tulemusi? Tunned, et ei jaksa enam?
Lasteabi on sinu jaoks olemas – helista või kirjuta ja saame koos lahendusi leida!
- Koolistress ja sellega toimetulek
-
Mis on koolistress?
Koolistress on tunne, millega paljud õpilased silmitsi seisavad, see tähendab emotsionaalset ja vaimset pinget, mis tuleneb kooliga seotud kohustustest. See võib tekkida näiteks siis, kui on palju ülesandeid, eksameid, keerulised suhted koolikaastastega või ootusi, mis tulevad vanematelt, õpetajatelt või isegi sinult endalt. Koolistress võib olla väga häiriv, kuna see võib põhjustada ärevust, masendust ja isegi füüsilisi vaevusi, nagu peavalu või kõhuvalu. Seepärast on oluline leida tasakaal ja õppida stressiga toime tulema.
Toimetulek koolistressiga
- Planeeri oma päev ja nädal ette, kasutades kalendrit või to-do nimekirju, et jälgida ülesandeid ja tähtsaid kuupäevi. Nii on sul lihtsam oma aega ja ülesandeid hallata.
- Hoolitse oma keha eest, veendudes, et saad piisavalt und, sööd tasakaalustatud toitu ja treenid regulaarselt. Füüsiline aktiivsus aitab vähendada stressi ja tõstab tuju.
- Leia aega lõõgastumiseks, olgu selleks lugemine, jalutamine, mediteerimine või muu meeldiv tegevus – leia aega, et rahuneda ja nautida hetke.
- Räägi oma tunnetest. Jagage oma mõtteid ja tundeid sõprade, pereliikmete või õpetajatega. Rääkides tunned end tõenäoliselt kergemalt ja saad rohkem tuge.
- Sea realistlikud ja saavutatavad eesmärgid. Kui sead endale järk-järgult suuremaid eesmärke, tunned end enesekindlamalt ning suudad neid saavutada.
- Keskendu positiivsetele asjadele. Proovi mõelda heale, mis sul elus on, ja õpi ebaõnnestumistest. Positiivne sisekõne aitab sul hoida motivatsiooni ning toetab eneseusku.
- Proovi erinevaid stressimaandamise meetodeid, nagu hingamisharjutused, jooga või mindfulness, mis võivad aidata sul stressi leevendada.
- Kui stress muutub ületamatuks, räägi spetsialistiga.
Oluline on meeles pidada, et stress on normaalne ja igaühel on oma viis sellega toimetulekuks. Katseta erinevaid lähenemisviise, et leida see, mis sulle kõige paremini sobib. Ja kui vajad kellegagi rääkida, siis tea, et lasteabi on alati Sinu jaoks olemas!
Õppimine võib mõnikord olla raske, kuid see on normaalne osa koolielust. Koolis õppimise kõrval on oluline tunda end seal hästi ning abi saamiseks on olemas spetsialistid nagu eripedagoogid.
Kui sul on õpiraskusi või tunned end õppimisel abitu, võid alati pöörduda lasteabi poole.