Mis on koolikiusamine?
24. märts 2023 - 11:29
Kiusamine on süstemaatiline tegevus, mille käigus paneb üks inimene meelega ja korduvalt teist inimest halvasti tundma ning kannatajal on raske end kaitsta. Teisisõnu tehakse samale õpilasele korduvalt liiga sihiliku ja teadliku tegevusega, mille tõttu on kiusaja ja kiusatav ebavõrdses seisus. See tähendab, et kiusaja on kas tugevam, populaarsem või vanem.
Kiusamine võib olla nähtav tegevus (füüsiline või sõnaline) aga ka varjatud (tõrjumine, kuulujuttude levitamine, küberkiusamine). Varjatud kiusamist on raskem märgata, kuid üheks märgiks on sageli muutus kiusatava õpilase meeleolus või käitumises. Kiusamine peatamisel on oluline roll kõrvalseisjatel: saades teada kiusamisest või sattudes seda pealt nägema, tuleb sekkuda või kutsuda appi täiskasvanu.
Kiusamine saab jätkuda ja kasvada vaid siis, kui kõrvaltvaatajad selle heaks kiidavad või teesklevad, et ei märka. Kui kaaslased peavad kiusamist lubamatuks, on kiusata keerulisem. Seega on kiusamise peatamiseks oluline mõista enda kui kõrvalseisja vastutust ning astuda kiusamise ohvri kaitseks välja. Head grupisuhted ning erinevuste aktsepteerimine on samuti kiusuvaba keskkonna juures olulised.
Kiusamise liigid:
- füüsiline - löömine, tõukamine, tee peal ees seismine, takistamine, asjade peitmine jne;
- sõnaline - sõimamine, narrimine, ähvardamine, väljapressimine, ahvimine ja kommenteerimine, pilkamine, kuulujuttude levitamine jne;
- suhetega seotud - grupist väljaarvamine, tõrjumine, grimassitamine, ignoreerimine jne.
Kuidas koolikiusamisega toime tulla?
- Oluline on meeles pidada, et sa ei ole üksi ja alati on olemas keegi, kes sind aidata saab!
- Mitte kellelgi ei ole õigust sind kiusata! Tea, et sina ei ole toimuvas süüdi.
- Oluline on, et räägiksid toimuvast endale turvalise täiskasvanuga – kas ema, isa, vanaema, tädi, klassijuhataja, sotsiaalpedagoogi, koolidirektoriga. Rääkimine on väga oluline, et kiusamine saaks lõppeda ja sa end jälle turvaliselt tunneksid.
- Alati võid abi saamiseks helistada 116 111, küsida nõu chatis või kirjutada kiri [email protected].
Pea meeles! Koolikiusamisest rääkimine ei ole kaebamine, vaid enda ja teiste eest seismine! Ära aktsepteeri kiusamist ja vägivalda! Oluline on julgelt sekkuda ka olukordadesse, kus märkad, et kedagi kiusatakse. Pealtvaatajatel või kõrvalseisjatel on alati suur võim kiusamist peatada! Kindlasti räägi turvalise täiskasvanuga ka siis, kui tead, et kedagi kiusatakse.
Kooli kohustus on tagada oma õpilastele turvaline keskkond. Õpilastel peab olema koolis hea ja turvaline olla. Igas koolis peaksid olema läbimõeldud ja kasutusele võetud tõhusad kiusamise ennetamise ning juhtumite lahendamise praktikad.
Allikas: www.kiusamisvaba.ee.