Kevadväsimus ja viimased koolikuud: kuidas hoida end tasakaalus?
- Vaimne tervis
03. aprill 2025 - 12:51
Kevad on aeg, mil loodus tärkab ja päevad muutuvad pikemaks, kuid paljude noorte jaoks võib see olla ka väsimuse ja stressi periood. Kooliaasta lõpp toob kaasa eksamid, kontrolltööd ja pingelise ajakava, mis on kurnav. Siin on mõned praktilised nõuanded, kuidas kevadväsimusega toime tulla ja oma vaimset ning füüsilist heaolu hoida.
Mis on kevadväsimus ja miks see tekib?
Kevadväsimus ei ole lihtsalt laiskus või harjumuspärane koolistress – see on päriselt olemas ning seotud nii keha kui ka vaimse heaoluga. Seda võivad põhjustada mitmed mitmed tegurid:
-
💊 Vitamiinipuudus – pika ja pimeda talve järel võib organismil olla puudu olulistest vitamiinidest, nagu D-vitamiin, raud või magneesium, mis kõik mõjutavad energiataset ja üldist heaolu. Kui keha ei saa piisavalt vajalikke toitaineid, võib see väljenduda väsimuse, kurnatuse ja isegi keskendumisraskustena.
-
⛅️ Ilmamuutus ja bioloogilise rütmi kohanemine – kevadel muutub päeva pikkus ja temperatuur järsult ning see võib segada keha loomulikku une- ja ärkvelolekutsüklit. Kui keha peab kohanema suurema valguse ja temperatuuri kõikumistega, võib see esialgu tekitada väsimust ja uimasust.
-
📚 Suurenenud koormus koolis – kevadel kuhjuvad kontrolltööd, kodutööd ja eksamiteks valmistumine. Suurenenud vaimne pingutus koos väsimusega võib põhjustada stressi ja ülekoormatuse tunnet. Tihedam õppeperiood võib viia ka unetute öödeni, mis omakorda süvendab kevadväsimust.
Kuidas tulla toime eksamite ja kooliväsimusega?
Kevadväsimus võib muuta õppimise raskemaks ja eksamiperioodi eriti keeruliseks. Selleks, et hoida oma energiat ja vaimset heaolu, võiksid proovida järgmist:
-
⏱️ Tee realistlik ajakava – planeeri oma õppimist pikema aja peale ja jaga materjal väiksemateks osadeks. Kui õpid iga päev natuke, on eksamiperiood palju lihtsam ja stressivabam. Kasuta märkmikku või äppi, et teha kindel ajakava, millal ja mida õpid, ning hoia sellest kinni.
-
🧘🏼 Võta teadlikke pause – pidev õppimine ilma puhkepausideta võib viia kurnatuseni ja vähendada keskendumisvõimet. Kasuta Pomodoro meetodit – 25 minutit keskendumist ja seejärel 5-minutiline paus. Lühike paus aitab aju värskena hoida ja parandab õppimise efektiivsust. Liikumine või lihtsalt silmade puhkamine aknast välja vaadates võib samuti aidata energiat säilitada.
-
🍭 Motiveeri ennast – seadista endale selged ja saavutatavad eesmärgid, näiteks: “Täna õpin ära kaks peatükki matemaatikat” ja premeeri end pärast nende täitmist väikese puhkuse, lemmikraamatu lugemise või millegi muuga, mis sind rõõmustab. See aitab hoida motivatsiooni ja ennetada läbipõlemist.
Päevarütmi hoidmine aitab enesetunnet parandada
Kevadel võib olla keerulisem hoida kinni kindlast päevakavast, kuna päikesepaistelised päevad ja pikemad õhtud meelitavad rohkem õue või sõpradega aega veetma. Siiski on regulaarne päevakava oluline nii füüsilise kui ka vaimse heaolu jaoks:
-
😴 Piisav uni – unepuudus võib suurendada väsimust ja raskendada keskendumist. Proovi minna igal õhtul magama ja ärgata samal ajal, isegi nädalavahetustel. Soovitatav uneaeg noortele on vähemalt 8–10 tundi ööpäevas. Vältida tasub hilisõhtust ekraanide vaatamist, sest nutiseadmete sinine valgus võib une kvaliteeti halvendada ja uinumist edasi lükata.
-
😋 Tervislik toitumine – õige toit aitab hoida energiataset stabiilsena kogu päeva jooksul. Söö mitmekesiselt, sealhulgas puu- ja köögivilju, täisteratooteid ja valgurikkaid toite. Magusate ja töödeldud toitude liigne tarbimine võib küll hetkeks anda energiat, kuid hiljem põhjustada väsimust ja kurnatust. Samuti on oluline juua piisavalt vett, sest ka kerge vedelikupuudus võib põhjustada peavalusid ja keskendumisraskusi.
-
🌳 Liikumine ja värske õhk – regulaarne füüsiline aktiivsus aitab vähendada stressi ja parandada tuju. Isegi lühike jalutuskäik värskes õhus võib aidata ajul paremini töötada ning väsimust leevendada. Kui tunned, et õppimisest on tekkinud vaimne väsimus, proovi teha 10-minutiline sirutus või kerge treening – see aitab vereringet elavdada ja enesetunnet parandada.
Tasakaal on kõige tähtsam
Kevadväsimus ja kooli lõpu stress võivad tunduda keerulised, kuid teadlikult oma keha ja vaimu toetades on võimalik see periood kergemalt üle elada. Õppimise, puhkuse ja vaba aja tasakaalustamine aitab hoida motivatsiooni ning vähendada stressi.
Ära unusta, et sa ei ole üksi – kui tunned, et väsimus või stress muutub liiga suureks, räägi sellest sõbra, pereliikme või õpetajaga. Samuti on alati võimalik otsida abi kooli tugispetsialistidelt.
Ka lasteabi pakub lisaks tavapärasele kõnele, emailile ja veebivestlusele veel veebiterapeudi teenust, et aidata sul keerulisest perioodist paremini läbi tulla. Kui tunned, et vajad lisatuge, võta meiega ühendust!
Pea meeles, et kevad ei ole ainult eksamid ja kohustused – see on ka uus algus, võimalus end laadida ja suveks valmistuda.
Mida veel lugeda või vaadata?
Kui teema sind kõnetab ja tahaksid rohkem uurida kevadväsimuse ennetamise ja lahendamise võimaluste kohta, siis siin on pisike kogumik erinevaid allikaid, millele tasuks pilk peale visata:
-
NOVA seletab: Kuidas hoida õpimotivatsiooni?, Hooaeg: 1, Episood: 20 | Jupiter | ERR
-
NOVA seletab: kui palju me magama peame?, Hooaeg: 5, Episood: 21 | Jupiter | ERR
-
NOVA: miks meil on vitamiine vaja?, Hooaeg: 4, Episood: 54 | Jupiter | ERR
-
#279 Jaan Aru - Kuidas mu aju õpib ehk kuidas paremini õppida? - YouTube
-
Kuidas tervislikult toituda | Tervisliku toitumise informatsioon
-
Tööd tehes aitab paremini keskenduda Pomodoro meetod - Rahageenius