Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Skip to content
uudise bänner

Ära lase end ära kasutada – hoidu kuritegevusele meelitamisest

Kas oled kunagi tundnud, et tahaksid kiiresti lisaraha teenida? Mõnikord tundub, et keegi pakub lihtsat võimalust – midagi ühest kohast teise toimetada, endast pilt saata või "väike teene" teha. Aga mis tegelikult peitub nende pakkumiste taga?

Kurjategijad oskavad oma pakkumisi teha just nii, et need tunduksid atraktiivsed, ohutud ja kiire viis ise raha teenida. Aga sageli on see vaid pealispind, mille all on oht ning sind tõmmatakse kaasa tegevustesse, mis on seadusevastased ja võivad sind hiljem väga raskesse olukorda seada.

🧐Mõned näited, mida võiksid ära tunda:

🏋️ "Lihtne töö – vii see pakk kohale"

Sulle pakutakse head tasu, kui viid mõne kahtlase paki punktist A punkti B. Paki sisu sulle ei avaldata, aga seal võib olla midagi ebaseaduslikku – narkootikume, relvi, varastatud asju. Kui sind tabatakse, vastutad sina, mitte see, kes sulle töö andis.

📸 "Saada pilt ja saad raha"

Mõnikord pakutakse raha selle eest, et saadaksid endast näiteks pesus või alasti pildi. Alguses tundub see kontrollitav, aga hiljem hakatakse sind nende piltidega ähvardama ja survestama tegema asju, millega sa ei ole nõus.

🚬 "Müü natuke kraami ja teeni"

Noortele räägitakse, et narkootikumide müük on normaalne ja et alaealisi nagunii tõsiselt ei karistata. Tegelikult võid sattuda politsei huviorbiiti või hoopis sattuda narkootikumide proovimise järel ise sõltuvusse ja raskustesse.

☝️Pea meeles:

  • Inimesed, kes selliseid “töid” pakuvad, ei hooli sinust.
  • Nad tahavad ainult ise kasu saada. Need teod võivad sind viia politsei, kohtu või halvemal juhul isegi vanglani. Ja mis veelgi hullem – sa võid sattuda väga ohtlikku olukorda.
  • Kuritegevuse kaasamine ei juhtu korraga – see võib alata justkui süütu küsimusena.
Remote video URL

🛡️Kuidas ennast kaitsta?

Kui keegi teeb sulle kahtlase pakkumise, näiteks lubab raha vastu pakki toimetada või palub saata endast pilte, siis peatu ja mõtle: miks see tundub liiga lihtne? Räägi olukorrast mõne usaldusväärse täiskasvanuga – vanema, õpetaja, noorsootöötaja või lasteabi nõustajaga.

Kui oled juba midagi sellist teinud ja kardad, et võivad tulla tagajärjed, ära jää sellega üksi. Ka siis on võimalik sind aidata – mida varem rääkima hakkad, seda rohkem saab sinu heaks ära teha.

Kui keegi sind ähvardab või üritab sind sundida midagi tegema, mida sa ei soovi – näiteks vägivalla või piinlikkuse hirmuga – siis on oluline sellest kellelegi teada anda. Ära jää üksi! Kuritegudest saab teatada ka anonüümselt politseile või pöörduda lasteabi poole, kus sind kuulatakse ja aidatakse

📬 Vajad nõu?

Saada e-kiri [email protected]

Icon

Kirjuta meile siinsamas chatis

Sa ei pea sellega üksi hakkama saama. Meie kuulame ja aitame.

📖 Rohkemaks lugemiseks ja vaatamiseks:

  1. Sirle Blumberg - Miks puudutab inimkaubandus mind? | Youtube

  2. Rändekool 17: Mis on inimkaubandus? | Youtube

  3. Inimkaubandus | Palunabi

  4. Inimkaubandus | Sotsiaalkindlustusamet

  5. Inimkaubandus alaealistega käsikäes sotsiaalmeediaga | Tervise Arengu Instituut

  6. Abivõimalused lastele ja noortele - Narko

 

See artikkel on loodud koostöös Sotsiaalkindlustusameti Ohvriabi osakonna inimkaubanduse tiimiga. Loe nende kohta rohkem Sotsiaalkindlustusameti lehelt ja jälgi nende tegemisi ka Facebookis!

Palun oota...

Peida veebileht kiiresti